Chuck Wight’s kontrakt med OIK udløber

af Thomas Nielsen

Chuck Wight’s kontrakt med OIK udløber

Chuck Wight forlader OIK efter denne sæson.

Baggrunden for at aftalen ikke forlænges er et ønske fra OIK om at forbedre klubbens økonomi. Vi går således ned på en fuldtidsansat træner/administrator som det er normen i de fleste andre amatørklubber.

Under Chuck Wight har OIK haft stor sportslig fremgang, klubben har skabt bedre resultater end nogensinde før. Bl.a. med klubbens første U20 DM guld. Chuck har også været en meget kompetent tekniktræner.

Men alting får en ende og efter 5 år er det tiden for Chuck at komme videre til næste udfordring. OIK har været meget tilfredse med samarbejdet med Chuck både menneskeligt og sportsligt så det er med vemod at vi nu siger farvel.

Seneste nyheder